Industry-University Cooperation

Industry-University CooperationWe always give great importance to R & D efforts. In this context, we are continuing by expanding our joint project works with universities.

Sterilizer production require engineering, software development and processes development in industry standards. Therefore, strive to improve our processes and our products. For this purpose, the following matters are carrying out joint works with universities.


Trans Medikal olarak, her zaman büyük önem verdiğimiz Ar-Ge çalışmalarımızı Üniversitelerle yaptığımız ortak çalışmaların sayısını ve niteliğini artırarak sürdürüyoruz.

Çalışma konumuz olan Sterilizatör cihazlarının üretimi; endüstri standartlarında mühendislik, yazılım ve üretim süreçlerini gerektirmektedir. Bu nedenle süreçlerin ve ürünlerin optimizasyonu, yeni ürünler geliştirilmesi ve yüksek katma değerli üretim konularında üniversitelerle olan işbirliğimizi artırarak sürdürüyoruz. Amacımız, daha teknolojik ürünler geliştirerek daha rekabetçi bir kurumsal yapı oluşturmaktır.

Future R & D Projects

Reverse Engineering Study
Hacettepe University
Industrial Engineering Department
Production Planning Project 
Hacettepe University
Plasma Sterilizer Development Study
Hacettepe University
Department of Engineering Physics
Sterilizer Electronic Card (Öğrenci Mezuniyet Projesi)
Hacettepe University
Electrical and Electronics Engineering Department
"Embeded PC" Software Development Project
TOBB University
Boiler flow simulations, Approach to the concept of zero aqua, Sterilizer units that require improvement
METU - BILTIR